Kamboçya

Kamboçya Seyahat Fikirleri

Kamboçya, Vietnam ve Tayland arasında bulunan güzel bir ülke. Trajik bir geçmişi var, ancak son on yılda gezginler arasında popülerliği arttı. Kamboçya’daki en ünlü manzara, Siem Reap turizm kasabasının hemen dışında bulunan Angkor Wat. Birçok kişi birkaç günlüğüne Angkor’u ziyaret etmek ve sonra doğrudan Tayland’a dönmek için Tayland’dan geçiyor. Angkor yalnız başına gezmeye değer olsa da, burayı ziyaret eden ziyaretçiler Kamboçya’yı çok özlüyor. Angkor Wat’ın dışında ülke, bisiklet turları için popüler bir destinasyondur, çünkü manzara güzel ve nispeten düzdür. Birçok insan bu organize bisiklet turlarını tatillerine çıkmadan önce planlarlar. Yalnız seyahat etmekle daha fazla ilgileniyorsanız, ülke içinde bağımsız olarak bisiklet sürmek kolaydır. Kamboçya’da ziyaret edilebilecek diğer ilginç yerler arasında, civardaki Tayland’dan çok daha az turistik olan plajlar yer alıyor. Muhtemelen Kamboçya’daki en popüler plaj Sihanoukville’dedir. Phnom Penh, ülkenin çok sayıda tarihi, birçok tapınağı ve çok misafirperver bir nüfusu olan canlı başkentidir. Yapabiliyorsanız, yolculuğunuza zaman ayırmaya çalışın ki şehirde çok sayıda olan bir festivale gidebilirsiniz.

Kamboçya, Güneydoğu Asya standartlarına göre bile çok ucuz bir seyahat noktasıdır. Makul bir fiyata konforlu otel bulmak zor değil. Yemekler de oldukça ucuz ve başlıca turistik şehirlerde ziyaret eden kalabalığı memnun etmeye hevesli birçok restoran var. Pizzadan makarnaya ya da burgere kadar batı mutfağından seçenekler sunan restoranlar var. Bütçeniz kısıtlıysa bu tür restoranlardan uzak durmakta fayda vardır. Kamboç yiyeceklerinden çok daha pahalıdırlar ve asla bu kadar iyi olmazlar. Şehirler arası özel taşımacılığı ucuza ayırtmak mümkün, ancak toplu taşıma şaşırtıcı derecede iyi ve uygun fiyatlı. Yerel halkla seyahat etmek için yerel otobüs kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kamboçya artık keşfedilmemiş bir ülke olmasa da, bu ülkede hala keşfedilmemiş birçok nokta var. Kendinizi keşfetmek için bol zaman ayırın. Kamboçya’nın sunduğu her şeyi görmek sizi heyecanlandıracak.

Kamboçya yemekleri, hem Vietnam hem de Tayland lezzetlerinden ağır şekilde etkilenmektedir. Yemeklerin birçoğu köri tabanına sahiptir ve temel olarak pirinç veya erişte ile servis edilir. Yiyecekler özellikle baharatlı değildir, özellikle Taylandlı komşularına kıyasla, ancak talep üzerine baharatla yapılan yemekleri sık sık alabilirsiniz.

Amok Trey: Bu popüler balık yemeği, hindistan cevizi sütü ve köri ile yapılır ve baharatlarla birlikte servis edilir. Genellikle hindistan cevizi kabuğunda hazırlanır. Genellikle popüler Su Festivali sırasında hazırlanır.

Bok L’hong: Geleneksel bir Khmer yemeği, bu yeşil bir papaya salatası. Papaya genellikle keskin bir şekilde olgunlaştığından, size gevrek bir salata deneyimi sunar.

Caw: Caw karamelize hurma şekeri ile yapılmış bir tavuk güveç yemeğidir. Doyurucu ve lezzetli bir yemek seçeneğidir.

Kampong Cham
Kamboçya’yı ziyaret eden bilhassa Türk turist ve gezginler bu şehri pas geçiyor. Kamboçya’nın Fransız esintileri ile dolu olan bu küçük ve nezih şehrini ziyaret etmeden bu ülkeden ayrılmamalısınız.
Kampong Cham, ucuzluğu ve doğası ile en azından bir kaç gün vakit geçirilmeyi hak eden bir şehir.
Plan My Trip danışmanları size bu şehir ile ilgili tüm detayları verecektir.

Sihanoukville
Kamboçya’nın olağanüstü güzel bu sahil şehrinde en azından bir kaç gün vakit geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Her ne kadar Kamboçya’nın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalı olsada, bu bütçenizi sarsacak bir fark değildir.
Okyanus kenarına inşa edilmiş onlarca kafeden, birine oturup, gece ay ışığı altında ayaklarınızı okyanusa sokarak biranızı yudumlayıp, yanında kalamar yemek ve bunu bir kaç dolar ile yapabilmek, paha biçilemez bir keyif verecektir.

Kamboçya Hakkında

Danışmanlık Hizmeti verdiğimiz şehirleri görmek için haritanın sol üst köşesinde bulunan buton üzerindeki ok işaretine tıklayınız

Kamboçya Günlük Bütçe ( $ Usd )

Gezgin 8$
Ucuz 13$
Turist 34$
Lüks 92$

Bu ortalama seyahat fiyatları, kendi seyahat bütçenizi planlamanıza yardımcı olmak için danışmanlarımız tarafından hazırlanmıştır

Endonezya Ne Kadar Pahalı ?

Günlük Konaklama - Ortalama - 1 Kişi 11$
Günlük Yemek - Ortalama - 1 Kişi 8$
Şehirler Arası Seyahat 8$
Eğlence 7$

Turist bütçesine göre verilmiş fiyatlardır. Daha uygun ya da daha pahalı seçenekler mevcuttur. Seyahat danışmanınız bu konuda size seçenekleri sunacaktır

İpuçları

  Biraz Zaman Harca

  Farklı bir Kamboçya Keşfedebilirsin

  Kamboçya, ziyaret etmek için kesinlikle harika bir ülkedir. İnsanlar güler yüzlü ve misafirperver, yemekler harika ve Güneydoğu Asya standartlarına göre, ülkenin bazı bölgeleri hala keşfedilmemiştir. Bir çok sırt çantalının Kamboçya’ya girip çıkması sadece Phnom Penh ve Siem Reap’i ziyaret etmesi çok talihsiz bir durum. Bu ülkede çok daha fazlası var ve zamanınızı kesinlikle hak ediyor. Güneydoğu Asya’daki backpacker destinasyonlarından biraz bıktıysanız, Kamboçya’ya gidin ve hepsinden kaçmak için kırsal bir kasaba seçin. Gerçekten sahip olduğun deneyimden pişman olmayacaksın.

  Tavsiye Etmiyoruz

  Koh Rong Adaları

  Cennet gibi adaların nasıl bu hale geldiğinizi bizlerde anlamadık. Doğası itibari ile muhteşem bir görsel şölen sunan Koh Rong adaları, maalesef pislikten geçilmiyor. Her sene mutlaka bir çok turistin burada hastalığa yakalandığı ve enfeksiyon kaptığı haberleri internet ortamında dolaşıyor.
  Bizzat danışmanlarımızdan aldığımız ve onların birebir yaşadığı talihsiz durumları anlatmayacağız size. Ama biz Koh Rong Adalarını tavsiye etmiyoruz.