İran

İran Seyahat Fikirleri

Orta Doğu’da bulunan İran, Umman Körfezi, Basra Körfezi ve Hazar Denizi arasında yer alan Güney-Orta Asya Birliği’nin bir parçasıdır. Ülke ayrıca Irak, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Afganistan ve Pakistan ile sınırlıdır. Tarihsel olarak Persia olarak bilinen İran’ı çevreleyen bölge Büyük İskender’in, Arapların ve Moğolların fetihlerini gördü ve ünlü Marco Polo tarafından ziyaret edildi.

İran, engebeli dağlar, yüksek çöl havzaları, ormanlar ve kıyılardaki ovalar gibi çeşitli manzaralar ile karakterizedir. Dünyadaki en yüksek volkan Damavand Dağı, aynı zamanda İran’ın diğer dağlık bölgeleri arasında çoğunlukla pastoral göçebelerin yaşadığı Zagros Range ve daha dar Alborz Range sayılabilir. Bununla birlikte, İran’ın çoğu iki büyük çölle kaplıdır: Dasht-e Lut (büyük oranda kum ve kayalarla kaplıdır) ve Dasht-e Kavir (çoğunlukla tuzla kaplı). Her ikisi de neredeyse ıssız. Çeşitli manzaraları göz önüne alındığında, İran çöl trekking ve gezileri, dağlarda kayak yapmak, Hazar Denizi ve Basra Körfezi kıyılarında yüzmek gibi çeşitli aktiviteler için ideal bir destinasyondur. Basra Körfezi’ndeki Kish Adası’nın özellikle popüler plajları vardır. İran’ın en büyük ve Pers Körfezi’nin en büyük adası olan Qeshm Adası, Hara deniz ormanları gibi geniş ekoturizm atraksiyonları ile ünlüdür.

Ülke yedi ana bölgeye ayrılmıştır: Baluchistan, Hazar İran, Orta İran, Horasan, Basra Körfezi Bölgesi, İran Azerbaycan ve Batı İran. Başkent Tahran, Orta İran’ın en kuzeyinde yer almaktadır. Diğer önemli şehirler şunlardır:

Hamedan: İran ve dünyadaki en eski şehirlerden biri

İsfahan: Ülkedeki eski başkent ve en popüler turistik yer; çarpıcı mimarisi, büyük bir çarşı ve ağaçlarla çevrili bulvarları ile karakterizedir

Meşhed: Doğu İran’ın en büyük şehri, önemli bir cami, şehit İmam Reza’in tapınağı

Qom: Ortadoğu’daki en kutsal şehirlerden biri olan “İran’ın Mücevheri” sayılır.

Şiraz: bahçeleri ve ünlü şairleri ile bilinen eski bir Pers başkenti

Tebriz: Dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından birine sahip olan tarihi bir başkent

Yazd: rüzgar kuleleri olan uzak bir çöl şehri ve evlerin serin kalması için bir yeraltı su sistemine sahiptir

Kazvin: İran’ın en eski başkentlerinden biri, tarihi camileri, rezervuarları, pazarları, kervansarayları ve önemli kafe ve restoranlarıyla ünlü. İran’ın ilk caddesi olan “Sepah” caddesi bu şehrin ortasında yer almaktadır.

İran’daki yemekler geleneksel olarak, hamur işleri, meyveler ve kuruyemişlerden pilav, kebap, çorbalar ve yassı ekmeklere kadar bir dizi yemekle birlikte hazırlanır. Öğle yemeği 12-3:00 arasında herhangi bir yerde servis edilebilir ve akşam yemeği genellikle akşam 8’den sonra yenir. Domuz eti ürünleri ve bazı dini azınlıklar dışında alkol yasaktır. Pirinç, genellikle safran ve diğer baharatlarla tatlandırılan ve kebap çeşitlerinde tavuk, dana veya kuzu çeşitleriyle servis edilen İran mutfağı için bir temel maddedir. Yemekler genellikle ızgara domates, soğan ve diğer sebzelerle süslenir ve çeşitli baharatlarla tatlandırılır. En popüler İran çorbası, bitkilerden, nohutlardan ve kalın erişteden yapılan ve yoğurt ve kızarmış soğanlarla süslenmiş bir vejeteryandır. Yassı ekmekler, kahvaltıda şifalı otlar, beyaz peynir ve çeşitli reçellerle veya yemeklerin yanında servis edilir.

Naqsh-e Jahan

isfahan.iran-traveling-center.Imam-square

Nakş-ı Cihan Meydanı
Dünyanın yarısı olarakta adlandırılan İsfahan şehrinde ki Nakşi Cihan Meydanı, muhteşem mimarisi ile sizi gerçek bir tarihi yolculuğa çıkarıyor.
Unesco Dünya Miras Listesinde bulunan meydan, dünyanın en büyük ikinci meydanı.

Nakş-ı Cihan Meydanı’nın çevresinde ise bir çok tarihi yapı bulunur. Bunlardan biri Ali Kapısıdır. İran halkı Nakş-ı Cihan Meydanı’nı çevreleyen yapıların ruhani bir anlam taşıdığına inanır. Ali Kapısı İran halkının siyasal gücünü göstermektedir.

Ramser Şehri
Hazar Denizinin kıyısında yemyeşil bir şehir. İran’ın bambaşka bir yüzü. Tertemiz havası, güler yüzlü halkı ve inanılmaz doğası ile gidenleri kendine hayran bırakan Kuzey İran şehri.
Şehrin her tarafına yayılmış bahçeli ve havuzlu villaları çok uygun fiyatlarla kiralayabiliyorsunuz.

Klasik İran rotasının dışında olması nedeniyle, seyahat edenler tarafından tercih edilmese de, Plan My Trip danışmanları şiddetle tavsiye ediyor bu güzel şehri.

İran Hakkında

Danışmanlık Hizmeti verdiğimiz şehirleri görmek için haritanın sol üst köşesinde bulunan buton üzerindeki ok işaretine tıklayınız

İran Günlük Bütçe ( $ Usd )

Gezgin 11$
Ucuz 18$
Turist 46$
Lüks 127$

Bu ortalama seyahat fiyatları, kendi seyahat bütçenizi planlamanıza yardımcı olmak için danışmanlarımız tarafından hazırlanmıştır

İran Ne Kadar Pahalı ?

Günlük Konaklama - Ortalama - 1 Kişi 20$
Günlük Yemek - Ortalama - 1 Kişi 6$
Şehirler Arası Seyahat 7$
Eğlence 4$

Turist bütçesine göre verilmiş fiyatlardır. Daha uygun ya da daha pahalı seçenekler mevcuttur. Seyahat danışmanınız bu konuda size seçenekleri sunacaktır

Yerel Rehber

Otel Fiyatları için büyük avantaj

İran otel fiyatları bakımından turistlere oldukça pahalıdır. Booking gibi sitelerde kayıtlı olmayan oteller, kapıya gittiğinizde size oldukça yüksek fiyatlar verebilirler.

Yanınızda İran halkından biri olursa, size verilen fiyatın 4 de 1 i fiyat alacaktır. Bu nedenle otel rezervasyonu yaptırırken yanınızda bir İran vatandaşı olursa çok uygun konaklayabilirsiniz. Eğer böyle bir imkan yoksa mutlaka pazarlık yapınız.

Plan My Trip size İran da yerel rehberler sağlayabilir.

Otobüs Kullanın

Bileti doğrudan otogardan alın

İran’da akaryakıtın ucuz olması ulaşım fiyatlarını da olumlu etkiliyor. Oldukça düşük fiyatlara otobüs bileti bulabiliyorsunuz. Ancak bu biletleri online olarak internet üzerinden alırsanız, kesinlikle iki katı fiyata almış olursunuz.

Bu nedenle otobüs biletlerinizi mutlaka otogarlardan alın. Yer olmama gibi bir durum söz konusu değil. Mutlaka yer bulursunuz.

İpuçları